SEMINARIUM „PROMOCJA ZDROWIA”
SCENARIUSZ LEKCJI.
Prowadzący:
Marzena Karwat
Klasa: IV Technikum Rolniczego
Temat lekcji:
Układanie jadłospisów.
I.
Cele lekcji:
1. Ogólny: uczeń układa jadłospis zgodnie z zasadami.
2. Szczegółowe:
Wiadomości |
Umiejętności |
Uczeń potrafi: - zdefiniować pojęcia „racjonalne żywienie”, „normy żywieniowe”, „racje pokarmowe” „jadłospis” - wyjaśnić na czym polega racjonalne żywienie - wymienić czynniki, które decydują o zapotrzebowaniu ustroju na energię i składniki odżywcze - rozróżnić grupy produktów spożywczych - podać zasady układania jadłospisów |
Uczeń umie: - określić zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze dla poszczególnych grup ludności - scharakteryzować grupy produktów spożywczych - dokonać zamiany produktów spożywczych - ułożyć jadłospis zgodnie z zasadami - ocenić jadłospis |
II. Miejsce zajęć: klasa
III. Metody: ćwiczenia, burza mózgów, praca z materiałem dydaktycznym,
elementy pogadanki
IV. Formy: praca z zespołem klasowym
oraz w poszczególnych grupach
V. Środki dydaktyczne:
plansza - „Zasady układania jadłospisów”
foliogramy - „Procentowy podział całodziennej normy na energię na poszczególne
posiłki”, „Grupy ludności”,
tabele „Zalecane dzienne normy na energię i składniki odżywcze” (wg.IŻŻ)
„ Zalecane dzienne racje pokarmowe wyrażone w produktach , poziom B”
„Tabela zamiany produktów”
projektor do folii, 4 arkusze papieru, mazaki
VI. Literatura:
H. Kunachowicz, E.
Czarnowska-Misztal, A. Szczepańska, A. Ners – „Podstawy żywienia
człowieka” WsiP
Warszawa 1995
H. Kunachowicz, E. Czarnowska-Misztal, H. Turlejska – „Zasady żywienia człowieka” WsiP Spółka Akcyjna Warszawa 2000
K. Flis, W. Konaszewska – „Podstawy żywienia człowieka” WsiP Warszawa 1997
VII. Przebieg lekcji:
grupa I – racjonalnego żywienia
grupa II - norm żywienia
grupa III – racji pokarmowych i definicji jadłospisu
grupa IV – grup produktów spożywczych
Wiadomości prezentuje
przedstawiciel grupy.
5 min
Przedstawiciele grup
charakteryzują posiłki.
3 min