Konspekt
lekcji
Prowadzący: mgr Urszula Szczytyńska
Przedmiot: Zasady rachunkowości
Klasa: II
Temat: Istota i przyczyny
operacji gospodarczych
I. Cele:
1. Ogólny: uczeń potrafi odróżnić operacje od zdarzeń gospodarczych i umie
określić typ
operacji
2. Operacyjne:
Lp. |
Cele operacyjne |
Wymagania programowe/kategoria celów |
||||
|
|
konieczne |
podsta- wowe |
rozszerza- jące |
dopełnia- jące |
wykracza-jące |
1. |
Uczeń wyodrębnia spośród zdarzeń gospodarczych - operacje gospodarcze |
A |
|
|
|
|
2. |
Uczeń potrafi wymienić cechy operacji gospodarczych |
A |
|
|
|
|
3. |
Uczeń potrafi ustalić wpływ operacji na składniki bilansu |
|
B |
|
|
|
4. |
Uczeń umie określić wpływ operacji na sumę bilansową |
|
|
C |
|
|
5. |
Uczeń umie określić typ operacji gospodarczej |
|
|
C |
|
|
6. |
Uczeń rozróżnia i charakteryzuje 4 podstawowe typy operacji gospodarczych |
|
|
|
C |
|
7. |
Uczeń analizuje skutki, jakie wywołała operacja gospodarcza w składnikach bilansu i na tej podstawie formułuje treść operacji gospodarczej |
|
|
|
|
D |
II. Miejsce zajęć: pracownia rachunkowości
III. Metoda: pogadanka kontrolna, metoda problemowa -
aktywizująca - elementy dyskusji dydaktycznej - mutacja A i B /wg F. Szloska/
METODY PROWADZENIA LEKCJI W ODNIESIENIU DO TREŚCI NAUCZANIA I KATEGORII CELÓW:
KATEGORIA A: metoda powtarzania /poprzez zastosowanie/
B: metoda interpretowania
C: metoda ćwiczeń opartych na rozumieniu wiadomości,
metoda rozwiązywania problemów
IV. Środki
dydaktyczne:
plansze,
tablice, foliogramy, indywidualne i grupowe karty pracy,
zadań, projektor do
folii.
V. Przebieg
lekcji:
Część merytoryczna |
Część metodyczna |
|||
Treść zajęć |
czas realizacji |
metoda wiodąca |
realizowane zasady |
podstawowe środki dydaktyczne |
I. Część w s t ę p n a: 1. czynności
organizacyjne 2. nawiązanie do tematu połączone ze sprawdzeniem przerobionego materiału |
2 min. 8 min. |
pogadanka kontrolna |
świadomej aktywności, związku teorii i praktyki, trwałości wiedzy |
foliogram, projektor do
folii |
II. część z a s a d n i c
z a |
30 min |
metoda aktywizująca - dyskusja dydaktyczna - mutacja A i B |
poglądowości, przystępności, systematyczności, indywidualizmu i zespołowości, świadomej aktywności |
plansze, foliogramy,
projektor do folii, indywidyalne karty pracy, grupowe karty pracy |
III. Część k o ń ń c o w
a |
5 min |
pogadanka końcowa, |
trwałości wiedzy |
test |
Przebieg
części merytorycznej:
1. Część
wstępno-organizacyjna.
2. Nawiązanie
do tematu połączone ze sprawdzeniem opanowania przerobionego materiału:
-
przypomnienie zasady równowagi bilansowej:
* Wyjaśnij na czym polega zasada równowagi
bilansowej?
* Określ czym jest bilans?
-
prezentacja na foliogramie bilansu firmy handlowej /nawiązanie do wypowiedzi
ucznia, dotyczącej
statycznego charakteru bilansu /N/
* Wyjaśnij, jak długo stan wykazany w tym bilansie
będzie aktualny?
* Określ, co może zakłócić tę statyczność?
* Podaj przykład zdarzenia, które zakłóci
statyczność bilansu?
3. Część
zasadnicza:
- istota
operacji gospodarczych
- podanie
tematu i ogólnego celu lekcji
-
prezentacja planszy z cechami operacji gospodarczych i krótkie omówienie tych
cech przez N.
- rozdanie indywidualnych kart pracy / ćwiczenie 1/
N: Rozróżnij spośród podanych zdarzeń operacje gospodarcze. Uzasadnij wybór odwołując się do planszy.
* czy wszystkie operacje są zdarzeniami?
* czy wszystkie zdarzenia są operacjami?
- prezentacja foliogramu
dotyczącego zależności między zdarzeniami i operacjami, jako
potwierdzenie wniosków wyciągniętych przez uczniów
-
stworzenie I sytuacji problemowej: /N/ Z naszych rozważań
wynika, że cechą konieczną operacji
gospodarczych jest wywoływanie zmian w składnikach bilansu - spróbujcie
wykryć te zmiany
i
przeanalizować ich charakter
- utworzenie 5 osobowych grup, wyznaczenie
rzeczników i rozdanie grupowych kart pracy - mutacja A
- Ćwiczenie
1 - określanie wpływu operacji gospodarczej na składniki bilansu
-
prezentacja wyników przez rzeczników i dyskusja
- /N/ zastanówcie się nad konsekwencjami tych
zmian
- Ćwiczenie 2 - określanie kierunku zmian pozycji
bilansowych
- prezentacja przez N foliogramu,
dotyczącego wpływu operacji gospodarczych na składniki bilansu
/N/ spróbujcie na podstawie tego schematu
określić typ analizowanych przez Was
operacji
gospodarczych
- cd. ćwiczenia 2 - określanie typu operacji
gospodarczych
-
ćwiczenie 3 - dokonanie wnioskującej charakterystyki operacji gospodarczych
-
stworzenie II sytuacji problemowej:
/N/ Gdyby każda
operacja miała miejsce 2 stycznia co stało by się
z
sumą bilansową tej firmy
- Ćwiczenie 3 - grupowa karta
pracy - mutacja B - grupy badają wpływ 4 podstawowych typów
operacji na sumę bilansową.
-
dyskusja i wnioski: jak zareagowała suma bilansowa na operację A, P, AP+, AP-
-
ćwiczenie 4 - wykraczające poza omawiane treści N: określ treść
operacji, która wywołała
określone zmiany w składnikach
bilansu,
jako nawiązanie do treści programowych, które będą omawiane na następnej
lekcji
4. Część
końcowa:
-Charakterystyka operacji A, P,
AP+, AP-
-
zadanie i omówienie pracy domowej
-
ewaluacja
VI.
Literatura:
1. F.
Szlosek, ”Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych”
2. B.
Niemierko,”Między oceną szkolną a dydaktyką”
3. A.
Kuczyńska-Cesarz, „Zasady rachunkowości”
4. J.
Szwajor, „Podstawy księgowości”
5.
materiały podstawowe przeznaczone dla
ucznia /podręcznik, zbiór zadań/
Opracowała: mgr Urszula Szczytyńska