Opracowanie i prowadzenie

mgr Marek Szczytyński

 

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

 

Temat: Plasowane zbicie piłki po wystawieniu przez partnera

 

Cel lekcji: Nauka zbicia piłki po wystawieniu przez partnera

 

Zadania szczegółowe lekcji:

 

Wiadomości: uczeń:

-         dysponuje podstawową wiedza teoretyczną na temat wystawy i zbicia piłki

-         potrafi dokonać samooceny i samokontroli w czasie wykonywania ćwiczeń

-         zna przepisy w zakresie wystawy i zbicia piłki

-         zna sygnalizacje stosowana przez sędziego piłki siatkowej

-         zna podstawowe zasady higieny

Umiejętności: uczeń potrafi:

-         wykonać prawidłowe odbicie sposobem górnym

-         wykonać dokładnie wystawę piłki

-         wykonać prawidłowo naskok do zbicia

-         wykonać prawidłowo zbicie

-         współpracować w zespole

-         liczyć punkty w meczu piłki siatkowej

-         stosować poznane elementy techniki gry w meczu

Sprawność motoryczna: uczeń:

-         zwiększy skoczność i szybkość

-         zwiększy ruchomość w stawach obręczy barkowej

-         rozwinie siłę mięśni

-         rozwinie koordynację ruchową

 

Metody realizacji zadań:

-         ścisła, zabawowa, zadaniowa, naśladowcza

 

Formy organizacyjne pracy z uczniem:

-         podział uczniów na grupy, drużyny, pary

 

Metody i formy intensyfikujące zajęcia ruchowe: współzawodnictwo zespołowe

 

Metody wychowawcze: wpływu osobistego i sytuacyjnego

 

Indywidualizacja pracy z uczniem: uczeń sędziuje w czasie gry

 

Metody przekazywania wiedzy: pogadanka,

 

Miejsce: sala gimnastyczna

 

Czas trwania lekcji: 45 min

 

Klasa: III a Technikum Ekonomicznego  Data: 26.10.2001

 

Przybory: piłki siatkowe,  siatka

 

Części

lekcji

Czynności uczniów

 

Czynności nauczyciela

 

Metody

Docelowe

Zadania

Część wstępna

Zapozna się z zadaniami lekcji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłki fizycznego

Wysłucha  informacji  nauczyciela

 

Pozna  zadania  lekcji

 

Przygotuje  się  do  aktywnego  twórczego i  świadomego  uczestnictwa  w lekcji

 

 

 

 

„Berek”  - dwie osoby posiadają piłki, jedna osobę wyznaczamy do gonienia.

 Na sygnał „berek” stara się dotknąć osobę, która staje się berkiem. Nie wolno dotykać osoby posiadającej piłkę. Zadaniem osób mających piłkę jest tak ja podawać, aby ratować osoby uciekające przed berkiem

 

W biegu (do połowy sali przodem, potem tyłem) po przekątnej boiska wykonuje krążenia RR w przód, w tył (naprzemiennie oburącz)

 

W biegu jw. wykonuje przeplatankę, skiping A, B

 

Wykonuje naskok na dwie stopy, przysiad, wyskok w górę

 

W dwójkach plecami do siebie: (1) – wykona podanie piłki dołem (2) –odbiór i podanie górą

 

Wykona w ustawieniu jw. podanie piłki do partnera na wysokości bioder poprzez skręt T

 

Wykona w dwójkach w leżeniu tyłem o splecionych NN podanie piłki do partnera poprzez wynos T

 

W dwójkach wykona odbicia piłki sposobem oburącz dolnym i górnym

 

W dwójkach (1) wykona odbicie piłki sposobem oburącz dolnym, (2) wykona odbicie piłki sposobem oburącz górnym w wyskoku

 

- dokonuje ustawienia uczniów

- sprawdza przygotowanie uczniów do lekcji

- podaje i wyjaśnia cel lekcji

- motywuje uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji

 

- podaje hasło do rozpoczęcia zabawy

 

- podaje polecenia do ćwiczeń

 

 

 

 

- zwraca uwagę na poprawność ćwiczeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- aktywizuje niećwiczących  do rozdawania piłek

 

 

- koryguje błędy

Pogadanka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawowa

 

 

 

 

 

 

 

 

Naśladowcza

 

 

 

 

 

 

 

Ścisła

 

 

 

 

 

 

Ścisła

 

 

 

 

 

 

Część główna

Wykona prawidłowo plasowane zbicie piłki po wystawieniu przez partnera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykona prawidłowo naskok

 

Ćwiczący  trzyma w wyprostowanej ręce piłkę nad głową, imituje atak nakrywając piłkę dłonią

 

W dwójkach (1)  trzyma piłkę w ręce wyprostowanej ponad głową, (2) imituje atak

 

Jw. piłka zostaje lekko podrzucona

 

Przy siatce (1) stojąc bokiem do obniżonej siatki trzyma piłkę w wyprostowanej ręce (2) zbija piłkę w miejscu na druga stronę boiska

 

Jw. w małym wyskoku z miejsca

 

Wykona ugięcie i wyprost nóg z równoczesna praca rąk

 

Wykona naskok na dwie stopy, wyskok w górę z prawidłową pracą rąk i imituje zbicie

 

Wykona w dwójkach ćw. jw. połączone ze zbiorem po podrzucie piłki przez partnera

 

Wykona pełną wersję zbicia piłki po wystawie przez partnera

 

Gra szkolna z zastosowaniem poznanych elementów technicznych

- pokaz prawidłowego zbicia

 

 

- podaje hasło do zmian ćwiczących w parach

 

 

 

- kontroluje prawidłowość wykonania ćwiczeń

 

- kontroluje tempo i rytm wykonywania ćwiczeń

 

 

- korekta błędów

Ścisła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadaniowa

 

Część końcowa

Uspokoi organizm

Wykona ćwiczenie korekcyjne „Koci grzbiet”

 

 

Wykona ćwiczenie rozluźniająco oddechowe „Minutka”

 

 

 

 

Analiza dokonanych błędów w głównej części zajęć

 

 

- kontroluje dokładność wykonania ćwiczenia

 

- zachęca do stosowania ćwiczeń rozluźniająco – oddechowych

 

- oceni i podsumuje pracę uczniów

Ścisła

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogadanka