Konspekt
lekcji
Prowadzący: mgr Urszula Szczytyńska
Przedmiot: Rachunkowość
przedsiębiorstw i instytucji rolniczych
Klasa: III
Temat: Ewidencja operacji
gotówkowych i wydruk raportu kasowego w programie
finansowo - księgowym „Raks”
I. Cele
1.
Cel ogólny:
Uczeń poprawnie
ewidencjonuje operacje gotówkowe i drukuje raport kasowy
wykorzystując
program finansowo księgowy „Raks”
2. Operacyjne:
Cele operacyjne |
Taksonomia celów nauczania |
1.
Uczeń umie formułować treść operacji na podstawie dokumentu 2.
Uczeń umie dekretować operacje gotówkowe na podstawie: -
dowodów KP i KW -
źródłowych dokumentów rozchodu 3.
Uczeń umie wybierać właściwe elementy formalne dokumentu, niezbędne do wprowadzenia operacji 5.
Uczeń potrafi wybrać właściwą opcję do ewidencji operacji i
wydruku raportu kasowego 6.
Uczeń umie ocenić raport kasowy pod względem formalnym 7.
Uczeń wykryje i analizuje popełniane błędy w ewidencji lub wyborze opcji i
usuwa je |
C C C B A C D |
II. Miejsce zajęć:pracownia komputerowa
III. Metoda: pogadanka wstępna i końcowa, instruktaż wstępny i bieżący, metoda
praktyczna -
ćwiczenia w
pracowni przedmiotowej
Tok zajęć labolatoryjnych,
ksztatujących umiejętności praktyczne /wg Szloska/
IV. Udział nauczyciela w
lekcji:
mieszany
V. Środki dydaktyczne: komputer, program
finansowo-księgowy „Raks”, zestawy dokumentów
VI. Przebieg lekcji:
Część merytoryczna |
Część metodyczna |
|||
|
czas realizacji |
metoda wiodąca |
realizowane zasady |
podstawowe środki dydaktyczne |
część wstępna |
7 min |
pogadanka wstępna |
świadomej aktywności, trwałości wiedzy /Nowacki/ |
|
część zasadnicza |
25 min |
instruktaż wstępny, instruktaż bieżący, metoda praktyczna - ćwiczenia w pracowni |
związku teorii i praktyki, świadomej aktywności /Nowacki/, samodzielności, efektywności /Okoń/ |
zestawy dokumentów, komputer, program finans.-księgowy, wydruki komputerowe |
część końcowa |
8 min |
pogadanka utrwalająca, objaśnianie |
trwałości wiedzy i umiejętności, efektywności, świadomej aktywności |
wydruki komputerowe, komputer, program fin.- ksiegowy |
Przebieg części
merytorycznej:
część
lekcji |
czynności
uczniów docelowe zadania |
czynności
nauczyciela |
|
część wstępna |
*wykazanie merytorycznego przygotowania do lekcji *zapoznanie z tematem i celami lekcji |
* przygotowuje się do świadomego i aktywnego udziału w lekcji *odpowiada na pytania nauczyciela: Þelementy identyfikujące operacje gotówkowe to: 1/ dotyczą przychodów i rozchodów gotówki, 2/ są dokumentowane dowodami źródłowymi rozchodu, asygnatą zastępczą KW i dokumentami przychodowymi KP, 3/ rozdzielenie funkcji dysponowania gotówką od funkcji realizacji tych dyspozycji /wraz z konsekwencjami tej zasady/ Þprzykład operacji gotówkowej: obranie gotówki z banku do kasy - dokument czek gotówkowy i dowód KP - wydanie dyspozycji należy do kierownika, realizuje ją i wystawia stosowne dokumenty - kasjer Þprezentuje pracę domową |
* wykonuje czynności organizacyjne * sprawdza przygotowanie uczniów do zajęć: - proszę nazwać elementy identyfikujące operacje gotówkowe - proszę wymienić przykłady operacji gotówkowych i określić dokument, który będzie wystawiany na okoliczność takiej operacji - wyjaśnij, kto zgodnie z zasadami gospodarki kasowej wystawi taki dokument * kontroluje pracę domową ucznia * podaje temat lekcji ćwiczeniowej i informuje o podstawowym celu lekcji |
część zasadnicza A B |
*poznanie instrukcji ewidencji operacji gospodarczych i wydruku raportu kasowego * ewidencjaoperacji zestawu dokumentów i wydruk raportu kasowego |
* efektywnie słucha informacji nauczyciela * wykonuje kolejne czynności przewidziane instrukcją i związane z celem lekcji: 1/ dekretuje dokumenty, 2/ wybiera właściwe elementy formalne wymagane programem, 3/poprawnie formułuje treść operacji gospodarczej 4/ wpisuje kwotę operacji 5/kontroluje stan konta „Kasa”, 6/ wybiera opcję Drukowanie raportu kasowego 7/ocenia wydrukowany raport pod względem formalnym |
* instrułuje w zakresie wymagań programu w zakresie ewidencji operacji i wydruku raportu kasowego * przydziela do wykonania ćwiczenie na podstawie przygotowanego zestawu |
część końcowa |
* ocena poziomu umiejętności ucznia |
* przeanalizuje braki we własnych umiejętnościach np. w zakresie dekretacji, ewidencji itp |
* oceni i podsumuje pracę uczniów na lekcji, * pomoże w analizie błędów, doradzi sposób eliminowania |
VII. Literatura:
1. Instrukcja obsługi programu „Raks”
2. ”Rachunkowość finansowa” wydawnictwa Difin
3. B. Niemierko, ”Między oceną szkolną a dydaktyką”
4. F. Szlosek, ”Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych”
5. Materiały podstawowe ucznia /podręcznik, zbiór zadań/
Opracowała: mgr Urszula Szczytyńska