Wycieczka do Krakowa w projekcie PO WER
W ramach przygotowania kulturowego do mobilności 16 osobowa grupa uczestników przedsięwzięcia PO WER „Ruszamy po nowe szans rozwoju- mobilność naszym atutem ” 2019-1-PMU-1070 udała się 21.02.2020r. do Krakowa na całodzienną wycieczkę edukacyjną. W programie wycieczki były zajęcia językowo-kulturowe w Instytucie Goethego ( https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra.html ) i zwiedzanie Krakowa pod kątem związków polsko- niemieckich na przestrzeni dziejów.
Zaczęliśmy od przywitania się z „Adasiem” i Sukiennicami, gdyż Instytut Goethego ma swoją siedzibę przy Rynku Głównym 20 w historycznej kamienicy rodziny Potockich, Pałacu Zbaraskich. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Zbaraskich_w_Krakowie ). Z okien rozpościera się przepiękny widok na Ratusz ,Sukiennice i kościół św. Wojciecha.
W Bibliotece Instytutu Goethego przywitała naszą grupę pani Jolanta Krzemień , zapoznała nas z zasobami bibliotecznymi Instytutu, z rolą i zadaniami tej instytucji w propagowaniu kultury i języka niemieckiego na całym świecie.
Następnie pani Beata Hadasz przeprowadziła z nami warsztaty kulturowe w języku niemieckim.Pracowaliśmy w małych grupach, przy pomocy iPadów .
Po zajęciach w Goethe-Institut Krakau odbyliśmy pięciogodzinny program oprowadzania po Krakowie przez doświadczonego przewodnika panią Małgorzatę Krzykalską pod kątem związków polsko niemieckich na przykładzie wybranych zabytków architektury Krakowa. Obiad zjedliśmy w restauracji „Pod Smoczą Jamą”.
Program zwiedzania Krakowa pod kątem związków polsko- niemieckich w dniu 21.02.2020:
13.00 – 13.30
- wstęp o Krakowie/ krótka historia miasta, kontakty handlowe z Norymbergą,
- lokowanie miasta na prawie magdeburskim,
- dzieła niemieckich artystów, okres okupacji miasta w czasie II wojny światowej,
- Kraków i Norymberga jako miasta artnerskie od ponad 20 lat.
13.30 – 14.30
- Rynek Główny – dom, w którym nocował Johan Wolfgang Goethe w 1790 roku / tablica pamiątkowa /.
- Kościół Mariacki i Ołtarz Wita Stwosza – niemieckiego rzeźbiarza, który urodził się w Szwabii w mieście Horb nad rzeką Neckar. Omówienie Ołtarza oraz życia artysty zarówno w Krakowie jak i Norymberdze.
J.S.