Mody na zawody
Na rynku pracy ciągle pojawiają się okresowe trendy. Postęp technologiczny sprawił, że w wielu dziedzinach życia ludzkie ręce zastąpiły maszyny i komputery, a z człowiekiem zaczyna konkurować sztuczna inteligencja. Niektóre profesje giną, ale na ich miejsce pojawiają się nowe. Obecnie mało już kto pamięta o zawodzie telefonistki, zecera czy układacza kręgli. W czasach, gdy lodówki i urządzenia chłodnicze nie były towarem na każdą kieszeń, na brak pracy nie mogli narzekać mleczarze oraz osoby zajmujące się wycinaniem lodu z jeziora, jego transportem do piwnic i specjalnie przygotowanych chłodni. Podobnie było z zawodem latarnika, który zniknął po elektryfikacji. Do tej listy zaliczymy też zakładowego lektora, chłopca do sortowania urobku czy łapacza szczurów bądź pijawek.
Z niektórych zawodów wyodrębniają się wąskie specjalizacje, które pozwalają osobom je wykonującym, zarabiać na życie. Przykład? Zawód kosmetyczki, który podzielił się na kwalifikacje, o których przed laty nie słyszeliśmy – manikiurzystka, pedikiurzystka, makijażystka, osoby przedłużające rzęsy, specjalizujące się w wykonywaniu depilacji czy makijażu permanentnym dedykowanym brwiom, ustom, oczom.
Zawody przyszłości – w które warto inwestować?
Myśląc o zawodach przyszłości pojawia się wiele propozycji – każda z nich jest odpowiedzią na zachodzące w świecie zmiany. Na pewno będzie wzrastać zapotrzebowanie na asystentów osób starszych, nostalgistów, którzy zaprojektują mieszkanie zgodnie z wytycznymi seniorów, by przypominało im najlepsze chwile z przeszłości, specjalistów ds. zarządzania śmiercią w sieci, którzy pozamykają konta m.in. w mediach społecznościowych. Będą potrzebni fachowcy z zakresu inżynierii medycznej, styliści i dietetycy, którzy zadbają o jakość życia osób starszych. Postęp technologiczny i globalizacja dobrze wróży także osobom planującym w przyszłości zostać menedżerem ds. rozwoju sztucznej inteligencji, etycznym hakerem, brokerem informacji, inżynierem samochodów autonomicznych, trenerem zdrowia, biotechnologiem, czy analitykiem cyber-miasta.
O tych i innych zawodach przyszłości przeczytacie w tej zakładce.
S.L.