Dlaczego warto zostać logistykiem?

Jeszcze kilkanaście lat temu mało, kto słyszał o profesji logistyka. Natomiast dzisiaj to jeden z najbardziej cenionych i pożądanych zawodów na rynku pracy. Czym zajmuje się osoba zatrudniona na danym stanowisku? Zawód logistyka to profesja niezwykle wymagająca i trudna do zdefiniowania. Niesłychanie pomocna jest tutaj teoria dwóch znawców- L. Pilawskiego i W. Chwazika, którzy rozgraniczyli dany zawód na dwa typy- logistyka ds. bieżących i logistyka projektanta. W czym tkwi różnica? Logistyk ds. bieżących to osoba, która specjalizuje się w zakresie m.in. zarządzania, planowania i przepływu surowców, półsurowców, produktów. Szerzej ujmując, to osoba, która odpowiedzialna jest za zaopatrzenie, planowanie procesu produkcyjnego, dystrybucję, transport i komunikację, czyli dba o sprawny i szybki przepływ towaru mając na uwadze koszty całego przedsięwzięcia. Logistyk projektant to osoba, która przeprowadza analizę danego systemu logistycznego, przedstawia propozycję określonych zmian. I na tym kończy się jego rola. Dalsze pole działania przejmuje logistyk ds. bieżących.

Osoby posiadające kwalifikacje i wykształcenie w zakresie logistyki znajdą zatrudnienie praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki, a zwłaszcza w sektorze handlowym, usługowym, spedycyjnym i produkcyjnym. Logistyk może pracować m.in. w charakterze specjalisty ds. sprzedaży i prognozowania popytu, specjalisty ds. gospodarki magazynowej, specjalisty ds. planowania produkcji, etc.

Najważniejsze cechy dobrego logistyka to:

  • asertywność
  • komunikatywność
  • odporność na stres.
  • inteligencja emocjonalna.
  • elastyczność w myśleniu.

Jakie umiejętności?

  • marketingowe,
  • ekonomiczne,
  • informatyczne,
  • prawne,
  • przewidywanie następstw podejmowanych decyzji,
  • zrozumienie potrzeb oraz intencji klienta,
  • znajomość krajowego i zagranicznego rynku transportowego,
  • umiejętność koordynowania pracy zespołu,
  • umiejętność planowania i dobrej organizacji pracy własnej i innych,
  • umiejętność podejmowania decyzji,
  • umiejętność współpracy w grupie.

Zarobki Logistyka

Ogromne zainteresowanie zawodem logistyka w dzisiejszych czasach podyktowane jest nie tylko możliwościami ciekawej pracy, rozwoju, ale również i wysokością zarobków. Początkujący logistyk może liczyć na pensję w wysokości 2- 3 tysięcy złotych. Oczywiście wysokość gaży rośnie wraz z doświadczeniem. Wysokość wynagrodzenia zależy również od stażu pracy, regionu, wielkości firmy czy od rodzaju zajmowanego stanowiska.

Podstawą do takiej kariery jest ukończenie Technikum Logistyczne oraz dobre studia I i II stopnia na kierunku logistyka a po nich kilka lat praktyki.


Ciekawe zajęcia w technikum eksploatacji portów i terminali.

Nasi uczniowie uczą się  obsługi technicznej portów i terminali.

Znają dokładnie budowę i działanie maszyn i urzadzeń terminali morskich, lotniczych ,kolejowych i drogowych. Te urządzenia to podstawa pracy każdego portu i terminala.

Terminal lotniczy- obsługa naziemna podróżnych, obsługa ładunków CARAGO.

Terminal morski obsługa statków, promów.

Terminal kolejowy –obsługa podróżnych oraz przeładunku ładunków.

Terminale i porty w dzisiejszych czasach pandemii stanowią elementarne zabezpieczenie wszystkich państw świata w dostarczanie żywności, lekarstw, materiałów medycznych, surowców i wszystkiego co jest niezbędne do życia i funkcjonowania  każdego państwa.

Uczniowie uczą się systemów planowania i wdrażania do obrotu – przewóz ładunków CARGO oraz  ludności.

 

Połączenia z portem lotniczym to dla naszych uczniów żaden problem. Znają systemy łączenia się z portami lotniczymi i morskimi na całym świecie.

Nawigacja i systemy telematyczne w nawigacji lotniczej, morskiej ,drogowej (kolejowej ) to podstawa naszej pracy. Określanie danych technicznych korytarzy powietrznych i oceanicznych to dla naszych uczniów żaden problem.

Loty czarterowe , rezerwacje portów i terminali w każdym zakątku świata to jest podstawa w obsłudze przewozów międzynarodowych.


Wpisy tematycznie

Firmy współpracujące z naszą szkołą

logo Krajowa Administracja Skarbowa

Archiwa

Strona archiwalna

październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031