Dnia 5 października 2022r w auli Politechniki Rzeszowskiej odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej, która w tym roku świętuje jubileusz pięciolecia działalności.
Strukturę KAS w województwie podkarpackim tworzą Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie wraz z podległymi 23 urzędami skarbowymi, Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym w Przemyślu z trzema delegaturami oraz 14 oddziałami celnymi.
W uroczystości udział wzięli Anna Chałupa – podsekretarz stanu, zastępca Szefa KAS, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, podkarpackich instytucji oraz trzech szkół ponadpodstawowych, którym patronuje KAS.
Wśród znamienitych gości znaleźli się również przedstawiciele naszej szkoły tj. pan dyrektor Marek Szczytyński oraz uczniowie z klasy
II technikum ekonomicznego Julia Bernyś, Aleksandra Kosowska i Fabian Kalist, którzy godnie reprezentowali społeczność szkolną na tej uroczystości.
Nasi ekonomiści uczestniczyli w uroczystej zbiórce z udziałem funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, którzy zostali wyróżnieni medalami, odznakami oraz awansami na wyższe stopnie służbowe. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie pan Witold Mrozek uhonorował dyplomami również naszą młodzież za wzorową realizację obowiązków uczniowskich oraz zaangażowanie w poznawanie celów i zadań Krajowej Administracji Skarbowej. Pamiątkowe dyplomy otrzymali także funkcjonariusze zaangażowani w podejmowane działania edukacyjne dla uczniów podkarpackich szkół oraz obecni na uroczystości dyrektorzy trzech podkarpackich szkół współpracujących z tą instytucją.
Na mocy porozumienia zawartego między Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie, a naszą szkołą młodzież z technikum ekonomicznego realizuje innowację celno-skarbową, w ramach której uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach teoretycznych, warsztatach i spotkaniach z zakresu prawa podatkowego i celnego z funkcjonariuszami IAS. Młodzież poznaje również tryb i zasady kontroli podatkowych i celno-skarbowych.
Nasi ekonomiści byli również świadkami wręczenia certyfikatów AEO dla pięciu podkarpackich przedsiębiorców, którzy przeszli szczegółowy audyt. Przywilej posiadania statusu AEO z jednej strony powoduje przejęcie części odpowiedzialności za bezpieczeństwo zewnętrznych granic Unii Europejskiej, z drugiej zaś umożliwia korzystanie z szeregu przewidzianych prawem ułatwień. Młodzież dowiedziała się, że przedsiębiorca z certyfikatem AEO jest wiarygodnym partnerem dla organów celno-skarbowych w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej. W czasie obchodów uhonorowano także 25- lecie funkcjonowania Laboratorium Celno-Skarbowego, które działa w strukturze organizacyjnej Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
Uczniowie pierwszy raz uczestniczyli w tak doniosłej uroczystości, która zostanie w ich pamięci na długo.
B. S-P.