PERSPEKTYWA Z LOTU PTAKA W WYKONANIU KLASY 2TKH TEMAT: Drapacze chmur.
K.Ramian
IX Regionalny Konkurs Recytacji w Języku Francuskim
Forum Bezpieczeństwa i Finansów
Uczniowie technikum ekonomicznego wzięli udział w I Forum Bezpieczeństwa i Finansów zorganizowanym przez Instytut Ekonomii i Zarządzania Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu we współpracy z Krajową Administracją Skarbową w Rzeszowie. Głównym celem tego przedsięwzięcia było stworzenie okazji do wymiany poglądów i doświadczeń w panelach dyskusyjnych na temat aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym Polski oraz finansami publicznymi. Tematyka Forum zamykała się w dwóch panelach prowadzonych z udziałem specjalistów oraz praktyków odpowiadających na nurtujące i aktualne problemy. Pierwszy panel skupiał przedstawicieli służb mundurowych, którzy zajmują się konfliktami militarnymi, ochroną granic i bezpieczeństwem wewnętrznym. Natomiast drugi panel stanowił przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie zmian w systemie podatkowym, ich wpływu na finanse publiczne i na decyzje ekonomiczne przedsiębiorstw. Poprzez udział w tym wydarzeniu nasi ekonomiści mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu finansów oraz poznać aktualne problemy związane z bezpieczeństwem naszego kraju, a wszystko to w ramach innowacji celno-skarbowej realizowanej w szkole we współpracy z Podkarpacką Krajową Administracją Skarbową.
B. S-P.
WARSZTATY DLA NASZYCH ARCHITEKTÓW NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W LUBLINIE
- 24 marca w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie odbyły się liczne warsztaty przeprowadzone na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przez wykładowców UP w Lublinie.
- Oto wykaz warsztatów stacjonarnych, przeprowadzonych specjalnie dla Technikum Architektury Krajobrazu z ZS nr 2 w Tarnobrzegu:
- 1. Tomografia komputerowa drzew- warsztaty-dr hab. inż. Wojciech Durlak
- 2. Kokedama - japońska sztuka uprawy roślin- warsztaty-dr inż. Karolina Pitura
- 3. Ogród Art deco- dr Ewa Miłkowska
- 4. Skąd się biorą ludowe nazwy roślin?- dr hab. Robert Gruszecki
- 5. Co oferuje nam dereń jadalny?- dr hab. Iwona Szot
- Poza tym, Pani Dziekan Wydziału OiAK dr hab. Katarzyna Dzida, prof. uczelni, wręczyła osobiście specjalne podziękowania za pomoc w realizacji promocji, pomysł i koordynację współpracy z uczelnią dla p.Katarzyny Ramian - kordynatora współpracy, nauczyciela przedmiotów zawodowych z Architektury Krajobrazu.
- Podziękowania otrzymała również p. Zofia Motyka, opiekun wycieczki, nauczyciel Biologii oraz przedmiotów zawodowych z Architektury Krajobrazu.
- Ta forma współpracy z UP oferuje naszej młodzieży wiele możliwości w kierunku rozwijania swoich pasji i talentów oraz zgłębienia szerszych tematów z zakresu Architektury Krajobrazu, jak również pomoże wybrać kolejną ścieżkę kształcenia w zawodzie.
- Czas na uczelni, spędziliśmy bardzo miło, kreatywnie i smacznie co związane jest testowaniem pysznych produktów z derenia jadalnego.
- Serdeczne podziękowania za miłe przyjęcie nas w progach uczelni, za poświęcony czas, udostępnione materiały i pyszną degustację słodkości oraz za upominki, kierujemy do władz UP, koordynatora współpracy oraz wszystkich wykładowców prowadzących warsztaty.
K.Ramian
WARSZTATY NR 1 DLA NASZYCH ARCHITEKTÓW NA UP W LUBLINIE
- 24 marca w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie odbyły się liczne warsztaty przeprowadzone na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przez wykładowców UP w Lublinie.
- Jednym z warsztatów przeprowadzonych specjalnie dla Technikum Architektury Krajobrazu z ZS nr 2 w Tarnobrzegu była Tomografia komputerowa drzew - warsztaty przeprowadzone przez dr hab. inż. Wojciecha Durlaka.
- Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się jak działa tomograf oraz w jaki sposób wykonywana jest diagnostyczna ocena stanu zdrowotnego drzew.
- Przyszli architekci dowiedzieli się, że metoda ta pozwala wykryć zmiany pustki i zgnilizny w strukturze wewnętrznej pnia drzew stojących, których nie widać na zewnątrz.
- Zapraszamy do fotorelacji.
- #UniwersytetPrzyrodniczywLublinie
K.Ramian
WARSZTATY NR 2 DLA NASZYCH ARCHITEKTÓW NA UP W LUBLINIE
- 24 marca w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie odbyły się liczne warsztaty przeprowadzone na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przez wykładowców UP w Lublinie.
- Jednym z warsztatów przeprowadzonych specjalnie dla Technikum Architektury Krajobrazu z ZS nr 2 w Tarnobrzegu była Kokedama - japońska sztuka uprawy roślin.
- Warsztaty przeprowadziła dr inż. Karolina Pitura. Dziękujemy!
- Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się co to jest Kokedama, jak tworzy się specjalne podłoże do bonsai, oraz w jaki sposób powstaje Kokedama.
- Nasi Architekci otrzymali materiały, z których wykonali specjalnego podłoże zwane Akadama, która jest mieszanką glinki, lawy wulkanicznej i zeolitu.
- Następnie wybrali odpowiednią roślinę, uformowali odpowiedni kształt podłoża okrywając go mchem i sznurkiem.
- Wykonane własnoręcznie Kokedamy uczniowie zabrali do domu na pamiątkę.
- Zapraszamy do pełnej fotorelacji na szkolnym FB.
- #UniwersytetPrzyrodniczywLublinie
K.Ramian
WARSZTATY NR 3 DLA NASZYCH ARCHITEKTÓW NA UP W LUBLINIE
- 24 marca w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie odbyły się liczne warsztaty przeprowadzone na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przez wykładowów UP w Lublinie.
- Jednym z warsztatów przeprowadzonych specjalnie dla Technikum Architektury Krajobrazu z ZS nr 2 w Tarnobrzegu był Ogród Art deco przeprowadzony przez dr Ewa Miłkowską. Dziekujemy!
- Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się jak wygląda ogród w stylu Art deco, w jakiej formie był tworzony.
- Nasi Architekci otrzymali materiały, z których wykonali na piaszczystym podłożu znajdującym się w kuwetach, swoje własne makiety ogrodów Art deco.
- Własnoręcznie wykonywali rośliny, które umieścili w swoich projektach makiet, jak również tworzyli nawierzchnie, którym nadawali geometryczne kształty charakterystyczne dla stylu Art deco.
- Poza tym w pracowni mogliśmy zobaczyć liczne prace projektowe rabat, kwietników sezonowych oraz elementów małej architektury krajobrazu, z którymi nasi architekci mają do czynienia na lekcjach projektowania.
- Mogliśmy również podziwiać ciekawe prace wykonane z mozaiki ze szkła podobne do trenkadis czy obrazy na płótnie.
- Czas upłynął nam miło i kreatywnie.
K.Ramian
WARSZTATY NR 4 DLA NASZYCH ARCHITEKTÓW NA UP W LUBLINIE
- 24 marca w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie odbyły się liczne warsztaty przeprowadzone na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przez wykładowców UP w Lublinie.
- Jednym z warsztatów przeprowadzonych specjalnie dla Technikum Architektury Krajobrazu z ZS nr 2 w Tarnobrzegu był wykład - Skąd się biorą ludowe nazwy roślin?
- Wykład przeprowadził dr hab. Robert Gruszecki. Dziękujemy!
- Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat pochodzenia nazewnictwa roślin, powiązań nazw roślin z ludowymi wierzeniami i religią.
- Na przykład: LULEK (Hyoscyampus niger) -lulać - bo roślinie przypisuje się właściwości usypiające, -śpioszek, -szalone ziele, głupi maczek , szalej- bo odurza, ogłupia, -durnica-bo ogłupia, -niemica- bo odbiera mowę.
- #UniwersytetPrzyrodniczywLublinie
- Zapraszamy do fotorelacji.
K.Ramian
WARSZTATY NR 5 DLA NASZYCH ARCHITEKTÓW NA UP W LUBLINIE
- pomaga niwelować objawy niedokrwistości;
- działa przeciwzapalnie i ściągająco;
- wykazuje właściwości zapierające;
- wzmacnia odporność organizmu;
- działa moczopędnie.
K.Ramian