Śladem ciekawych założeń ogrodowych podążali przyszli architekci krajobrazu z klasy 1 TAK, wybierając się na wycieczkę przedmiotową do Zamku w Baranowie Sandomierskim.
Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili: wnętrza zamkowe , gdzie wysłuchali ciekawej historii renesansowego zamku opowiedzianej przez panią przewodnik.
A w podziemiach zamkowych obejrzeli piękną wystawę porcelany i rzeźby lasowiackiej autorstwa Jana Puka.
Zwiedzili również założenia ogrodowe takie jak: ogród włoski, francuski i angielski, w których można znaleźć piękne okazy starodrzewi takich jak Tulipanowiec, Platan, liczne Cisy, Topole oraz Leszczyny.
Przechadzaliśmy się też aleją grabową, parterami bukszpanowymi i ligustrowymi oraz pergolą wykonaną z elementów drewnianych i cegły.
Zauważyliśmy też pierwsze oznaki wiosny w postaci pięknie wybarwionych na fioletowo krokusów.
Piękno Polskiego Renesansu ... nigdy nie przestanie zachwycać ... , niech trwa zawsze w zabytkach kulturze i sztuce... 17.03.2023
Perspektywa ukośna polega na poprowadzeniu linii pomocniczych zbiegających się w dwóch punktach znajdujących się na linii horyzontu. Kształt i wielkość rysowanych obiektów zmienia się w zależności od położenia w stosunku do linii horyzontu.
Istotą tej perspektywy jest rzutowanie wszystkich punktów przestrzeni na płaszczyznę lub inną powierzchnię, względem pewnego punktu zwanego środkiem perspektywy. Taki sposób przedstawienia powoduje powstawanie obrazu, w którym nie zostają zachowane prawdziwe wymiary i kąty w przestrzeni. Obraz ulega deformacji — charakterystyczne jest "zmniejszanie się" na obrazie przedstawianych elementów wraz z ich oddalaniem się od punktu obserwacji. Linie równoległe do siebie w perspektywie stają się zbieżne i spotykają się w jednym punkcie. Konstrukcja perspektywy w rysunku na stosowaniu tzw. punktów zbiegu, które pozwalają wyznaczyć prawidłowy kształt przedstawianych obiektów. Perspektywa jest najczęściej używanym i najbardziej naturalnym dla człowieka sposobem odwzorowania przestrzeni na płaskiej powierzchni.