Uczniowie z klasy 3 i 4 Architektury Krajobrazu wzięli udział w mierniczych zajęciach terenowych.
29 kwietnia 2024 | Autor:
Wioleta Orłowska
| Kategoria:
Bieżące informacje, Technikum Architektury Krajobrazu
- 29 kwietnia ramach współpracy z Lasami Państwowymi Nowa Dęba uczniowie z klasy 3 i 4 Architektury Krajobrazu, wraz z koordynatorem współpracy Katarzyną Ramian, wzięli udział w mierniczych zajęciach terenowych.
- Spotkanie rozpoczęliśmy krótką prelekcją na temat historii lasu w Zwierzyńcu, rodzaju drzewostanu i jego granic. Prelekcja została przeprowadzona przez Pana Leśniczego Piotra Wdowiaka z Leśnictwa Stale.
- Następnie Podleśniczy Artur Margol rozdał młodzieży raptularze terenowe, które służą do szacunków brakarskich, w których wpisujemy informacje na temat jakości drzewostanu pod względem wad, krzywizn i stanów chorobowych w określonym miejscu.
- Potem panowie przedstawili nam narzędzia miernicze, którymi się posługują.
- Pierwszym z nich jest średnicomierz czyli klupa, który służy do pomiaru pierśnicy drzewa mierzonej na 130 cm wysokości.
- Kolejnym narzędziem był wysokościomierz Suunto, który służy do pomiaru wysokości drzewa.
- Po krótkim szkoleniu uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy i zajęli się pomiarem pierśnicy i wysokości drzew. W rezultacie młodzież zmierzyła 40 drzew.
- Po tym ćwiczeniu uczniowie dowiedzieli się: ️co to jest trzebież, zwana również cięciem pielęgnacyjnym, stosowana w drzewostanach wykazujących energiczny przyrost na wysokość oraz w jakim celu ją wykonujemy. Poznaliśmy również pozytywny wpływ trzebieży na gospodarkę drzewostanem.
- Następnie wykonaliśmy pomiar stosu drewna opałowego o długości 120 cm. Uczniowie pomierzyli wysokości stosu drewna a następnie przeliczyli średnią wysokość.
- Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób mierzy się miąższość drewna.
- Na koniec poznaliśmy w jaki sposób prowadzona jest ewidencja drewna oraz w jaki sposób nadajemy jej odpowiedni numer.
- Młodzież, choć zmęczona, z terenówki wróciła zadowolona z bagażem praktycznej wiedzy i doświadczeń.
- Bo trwałość lasu jest priorytetem gospodarki leśnej, dzięki czemu w Polsce stale rośnie powierzchnia zajmowana przez lasy.
- Dziekujemy
- #LasyPańswoweNowaDęba